Blog KolaDwumasowe.pl – sprzęgła i koła dwumasowe

Wydłużenie czasu sprawności koła dwumasowego

Koło dwumasowe to jedna z części w samochodzie, które narażone są na nagłe awarie. Nie sposób również uniknąć naturalnego zużycia się części, ale to po jakim czasie to nastąpi, zależy już od samych kierowców.

foto: regal-auto.co.uk

Unikać niskich obrotów

Trwałości koła dwumasowego na pewno nie służy notoryczne korzystanie z niskich obrotów. Wtedy za bardzo obciążone są sprężyny i tłumiki kół. Wprawdzie jazda poniżej 1500 obrotów na minutę uznawana jest za dużą oszczędność, ale z pewnością nie korzysta na tym dwumas.

 

 

Nieumiejętne korzystanie ze sprzęgła

Chodzi tutaj o gwałtowne puszczanie sprzęgła, czy to przy ruszaniu, czy przy zmianie na wyższy bieg. Niekorzystne jest również dławienie silnika (np. przy ruszaniu z 2 biegu), a także długa jazda z poślizgiem sprzęgła (przy ruszaniu lub przy zepsutym sprzęgle)- powoduje to przegrzanie masy wtórnej, co może doprowadzić do uszkodzenia łożyskowania wewnętrznego.

Stan jednostki napędowej

Nieregularności pracy spowodowane przez usterki poszczególnych elementów znacznie wpływają na szybsze zużycia dwumasa. Wyeliminowanie usterek i błędów pozwala na kilkukrotne zwiększenie czasu trwałości dwumasa.

Warto również wiedzieć, jakie objawy daje niesprawne koło dwumasowe. Głównie są to klekotanie i terkotanie na biegu jałowym, piski przy redukowaniu i biegów oraz wyraźne stuki przy dodawaniu gazu na niskich obrotach.

Exit mobile version