Blog KolaDwumasowe.pl – sprzęgła i koła dwumasowe

Przyczyny szarpania samochodu podczas ruszania

Płynne ruszanie samochodu z miejsca to czynność przeważnie tak banalna, że kompletnie nie zwracamy na nią uwagi. Czasami zdarza się, że samochód odmawia nam posłuszeństwa i zaczyna szarpać podczas ruszania. Przyczyn może być wiele, jednak najczęstszym podejrzeniom pada sprzęgło samochodowe.

Sprzęgło jest stosunkowo trwałym elementem układu przeniesienia mocy. Wyjątkami są koła dwumasowe, które lubią się popsuć. Jeżeli chodzi o szarpanie samochodu podczas ruszania to w zdecydowanej większości przypadków odpowiedzialne za to jest sprzęgło i jego poszczególne elementy. Do najpopularniejszych awarii należy skrzywienie się bądź pęknięcie tarczy sprzęgła, obluzowany bądź uszkodzony docisk sprzęgła oraz zużyta płaszczyzna koła zamachowego stykająca się ze sprzęgłem. Każda z tych usterek może być przyczyną szarpania samochodu podczas ruszania.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na hydrauliczne i mechaniczne sterowanie sprzęgłem. Awaria pompy sprzęgła bądź siłownika, zapowietrzenie się układu przeniesienia napędu oraz zacinanie się linki sprzęgła również może być przyczyną uślizgów oraz szarpań. W celu dokładnego przebadania samochodu zaleca się wizytę w warsztacie samochodowym. Niestety części układu przeniesienia mocy nie należą do najtańszych, dlatego gdy przyjdzie nam je wymienić będziemy musieli się liczyć ze sporymi wydatkami. Szarpanie pojazdu nie zawsze wiąże się z awariami układu przeniesienia mocy. Niekiedy przyczyny leżą po złej stronie pracy silnika. Jeżeli nie możemy zdiagnozować usterek w poszczególnych elementach sprzęgła to zwróćmy szczególną uwagę na pracę wtryskiwaczy oraz odstęp elektrod w świecach zapłonowych.

Exit mobile version